Biegunka u psa

Węgiel medyczny – węgiel aktywowany dla psa

Każdy chyba go zna i wszyscy też wiedzą, że wiąże i wchłania trucizny… niestety nie wszystkie … w przypadku zatrucia powinno się raczej skonsultować z lekarzem, szczególnie jeśli minął już jakiś czas od spożycia potencjalnej trucizny, lub wystąpiły objawy wskazujące na jej wchłonięcie w organizmie . Lepiej też nie zażywać gdy równocześnie występują wymioty bo węgiel może zostać zaaspirowany do płuc.

Te same zastrzeżenia dotyczą psów. W leczeniu biegunki nie byłby to pierwszy ani nawet drugi środek po jaki bym sięgnęła. Przede wszystkim problem z podaniem- sugerowane dawki przy zatruciach to 1-3 g/ kg masy ciała. Biorąc pod uwagę, że przeciętna tabletka węgla aktywowanego zawiera 150/300 mg węgla- matematyka nakazywałaby podać psu o wadze 10 kg od 30 do 60 tabletek ! Raczej mało wykonalne, nawet przy drastycznym zmniejszeniu dawki(polskie źródła podaja dawkę 0,5 do 1 g/kg )2

Skutkiem ubocznym podania węgla psu mogą być wymioty, zaparcia, a w rzadkich przypadkach hipernatremia – zwiększenie się poziomu sodu w surowicy krwi ,co skutkuje objawami podobnymi do ostrego zatrucia toksynami – ataksją, drżeniem, dyszeniem, drgawkami a nawet śpiączką.1

Symptomy te mogą być pomyłkowo przypisane zatruciu, szczególnie bez badań stężenia sodu w surowicy krwi .Opisano przypadek hipernatremii , gdzie objawy neurologiczne wiązano ze spożyciem przez psa trucizny na gryzonie ,skutkiem czego w lecznicy po wywołaniu wymiotów podano mu węgiel w ramach odtrutki. Początkowo sód przekraczał normę tylko nieznacznie ,jednak rósł z każdą godziną by po około 3 uzyskać poziom niemożliwy do zmierzenia za pomocą instrumentów jakimi dysponowała lecznica.

Hipernatremia może prowadzić do śmierci, więc gdyby wasz pies miał dziwne objawy po zażyciu węgla , pędźcie do lecznicy ( w domu można co najwyżej zrobić lewatywę z ciepłej wody, żeby wypłukać węgiel z okrężnicy .) Na pocieszenie dodam, że są to bardzo rzadkie przypadki, prawie nie opisane w literaturze, i mogą dotyczyć szczególnie wrażliwych lub odwodnionych zwierząt. Jednak nie zawadzi być czujnym.

 Bibliografia:

1 Justine Lee, , Sherry Welch. When and how to use activated charcoal. Mar 01, 2013
Dostępne dnia: 16.03.2018r. na http://veterinarymedicine.dvm360.com/when-and-how-use-activated-charcoal

2 http://forum.labradory.org/viewtopic.php?p=173328
Dostępne dnia: 16.03.2018r. na http://veterinarymedicine.dvm360.com/when-and-how-use-activated-charcoal

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.