Takie Tam

Jak zachować spokój w Sylwestra.

Ciągle szukam idealnej kompozycji ziół, która pozwoliłaby mojemu stadu przetrwać sylwestrowy disaster. Jeszcze się łudzę, że ludzie zmęczeni pandemią, tym razem zostaną w domach razem ze swoimi bombami hukowymi (bo trudno to nazwać fajerwerkami, szczególnie kiedy ma się szczęście mieszkać na prowincji), ale powiadają, że nadzieja matką głupich.

Najbardziej obawiam się o Małą Czarną, która wprost panicznie boi się wystrzałów. Pan Kot  zwykle prezentujący stoicki spokój a nawet zainteresowanie (potrafił obserwować fajerwerki z parapetu), zeszłorocznego Sylwestra spędził pod szafką kuchenną i nawet Mała Ruda , najodważniejsza ze stada powoli traci rezon i o północy wybiera legowisko na moich kolanach. Nieubłaganie nadciąga więc pytanie – co zastosować  w tym roku? Zbiorową hipnozę???

Medykamenty

Wcześniejsze próby farmakologicznego opanowania stresu poprzez  leki typu relanium czy  acepromazyna (Sedalin) zakończyły się fiaskiem a nawet były potencjalnie niebezpieczne. Pewnego razu nafaszerowany Sedalinem mój własny, ogromny pies dostał chwilowego pomieszania zmysłów i próbował mnie zaatakować. A Sylwestra spędził i tak w szafie, więc na guzik to się zdało. Z tego co widzę, Sedalin jest obecnie  raczej kategorycznie odradzany. Może spróbuję zapodać Małej Czarnej hydroksyzynę ale nie mam szczególnej nadziei.

Zioła

Niestety, nie ma co oczekiwać od ziół, że „zamulą” towarzystwo na tyle, by grzecznie przespało fajerwerki. Coś, co by ewentualnie zadziałało czyli makówki albo prawdziwe konopie z THC raczej nie wchodzi w grę , zresztą  mogłyby również wywołać, tak samo  jak Sedalin, bardzo niebezpieczną reakcję paradoksalną. U kotów to nawet  poczciwa kocimiętka czy kozłek waleriana czasem skutkuje nadmiernym pobudzeniem zamiast wyciszenia. Mniemam jednak, że po kocimiętce Wasz zwierzak  nie będzie próbował Was jednak zagryźć 🙂

Popularnie kupowane „uspokajacze” w postaci tabletek z wyciągami z ziół  też nie są dobrym rozwiązaniem ponieważ praktycznie wcale nie działają gdy są podane jednorazowo, a często jeszcze zawierają wyciąg z szyszek chmielu, który potencjalnie może być dla psów trujący!

Polecam raczej synergistycznie działającą herbatkę ziołową niż wyekstrahowany pojedyńczy składnik, samotny i pozbawiony ogromnego potencjału całej rośliny, a przecież wszystko co dana roślina zawiera nie jest tam na darmo bo takiego bezcelowego działania Natura nie toleruje. W ten jeden wieczór herbatkę można zrobić nieco bardziej skondensowaną czy wieloskładnikową  jednak stanowczo radzę ….

– jeśli nie mamy wprawy a nasz zwierzak nigdy z ziół nie korzystał należałoby wypróbować składniki herbatki  wcześniej niż o godzinie 0, żeby sprawdzić ewentualną reakcję zwierzaka i nie narazić się np. na biegunkę albo i coś gorszego w samym środku bombardowania miasta fajerwerkami.

Zioła o ewentualnym działaniu uspokajającym

: melisa, rumianek, kwiat lipy,  kocimiętka, ziele owsa, kwiat głogu, korzeń kozłka lekarskiego i bardziej egzotyczne (ale i dużo ostrożniej trzeba stosować) : maczek kalifornijski, tarczyca bocznokwiatowa czyli tzw. skullcap  i  passiflora incarnata.

Popularna receptura na herbatkę uspokajającą dla ludzi to 30% passiflory incarnata (czyli męczennicy cielistej), 40% korzenia kozłka lekarskiego i 30% melisy. Nadaje się zarówno dla psów jak i kotów w odpowiednich proporcjach oczywiście ( czyli nie szklankami 🙂

Pozostałe zioła możecie mieszać dowolnie, aczkolwiek melisa i rumianek to podstawa, szukając indywidualnej kombinacji odpowiedniej dla Waszego zwierzęcia. Niektóre zioła- np. kozłek lepiej działają w nalewce niż jako herbatka i tu  przypomnę po raz kolejny- żadnych ziół nie  dajemy sproszkowanych tylko robimy z nich napar, pozwalając mu się odstać co najmniej 30 minut aby porządnie naciągnął.

Melatonina

Używano jej z sukcesem do wygaszania stresu pochodzącego  np.z lęku przed burzą czy hukiem fajerwerków. W jednym z ostatnich badań wykazano, że melatonina  podawana przed zastosowaniem środka sedacyjnego  umożliwiła jego zmniejszone dawkowanie poprzez wyraźne działanie uspokajające. Osobiście traktuję melatoninę z szacunkiem odkąd dawno temu pomogła mi całkowicie wygasić nocne ataki epilepsji  u psa, za co pozostanę jej dozgonnie wdzięczna.

Nauka ciągle nie jest w stanie wydać jednoznacznej opinii na temat roli i zastosowania melatoniny , ale krótkotrwałe użycie z pewnością nie zaszkodzi zwierzęciu – o ile nie wystąpi indywidualna nietolerancja – w skutkach ubocznych możemy ewentualnie spodziewać się podrażnienie żołądka – w tym wymiotów, świądu (reakcja alergiczna), biegunki  lub przyśpieszonego tętna.

*Uwaga: Nie należy podawać melatoniny cukrzykom ponieważ osłabia działanie endogennej insuliny co może zaowocować skokiem cukru we krwi.

Dawka orientacyjna melatoniny  wynosi : dla psa do 10 kg- 1  mg ; 10- 20 kg- 1,5 do 2 mg ; 20-50 kg – 3 do 5 mg.

Kotom od 3 do nawet 6 mg , co wydaje się stosunkowo dużą dawką, w porównaniu do psa o przybliżonej wadze. Jednak koty to odporne bestie, 10-12 mg hydroksyzyny dla Pana Kota to jak cukierek. Niemniej jednak jak macie czas, to testujecie dawkę melatoniny zaczynając od 1mg na kota 🙂

*Bardzo ważny jest zakup dobrej melatoniny, najlepiej jakieś wegańskiej, która nie zawiera potencjalnie szkodliwych dla zwierzęcia wypełniaczy, szczególnie zaś KSYLITOLU, który jest trujący dla psów. Czytajcie ulotki przed zakupem!

I tak oto…

spędzamy Sylwestra pojąc od rana zwierzaki ziołową herbatą , albo około 22-23 podając odpowiednią dawkę melatoniny po czym wycofujemy się na z góry upatrzone pozycje, do bunkra, szafy, czy namiotu z kocy 🙂

Uwaga: nie łączcie  ziół ani melatoniny z lekami uspokajającymi otrzymanymi od weterynarza. Póki co- czyli dla niewytrawnych naturopatów- obowiązuje zasada ALBO_ALBO.

Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia i spokojnego Sylwestra ! Do usłyszenia w Nowym Roku a tymczasem udaję się z Panem Kotem na poszukiwanie gwiazdy betlejemskiej, która dzisiaj ma się pojawić na wieczornym niebie (chociaż Pan Kot wydaje się, że już ją znalazł ). Bądźcie zdrowi.

.

.

Bibliografia

1.Sääf J, Wetterberg L, Bäckström M, Sundwall A. ; Melatonin administration to dogs.; J Neural Transm. 1980; dostępne na dzień 21.12.2020 pod adresem : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7193238

2.Johanna R.Niggemann, AlexanderTichy,Matthias C.Eberspächer-Schweda ,Eva Eberspächer-Schweda. Preoperative calming effect of melatonin and its influence on propofol dose for anesthesia induction in healthy dogs.;Veterinary Anaesthesia and Analgesia; Volume 46, Issue 5, September 2019. ; dostępne na dzień 21.12 2020 pod adresem: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1467298719301151

3.M Faya, A Carranza, M Priotto, D Graiff, G Zurbriggen, J D Diaz, C Gobello .; Long-term melatonin treatment prolongs interestrus, but does not delay puberty, in domestic cats.; Randomized Controlled Trial; Theriogenology ; 2011 Jun;75(9):1750-4.; dostępne na dzień 21.12.2020 pod adresem: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21353299/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *