Wirusy

COVID-19 Psy i koronawirus z Wuhan .

Muszę przyznać, że bardziej niż koronawirusa obawiam się paniki, wzmocnionej jeszcze powszechną niewiedzą
– na takim gruncie mogą korzystać różne grupy „sprawujące władzę”. Pandemia jest dzisiaj niebezpiecznym słowem, którego można użyć lepiej niż broni masowego rażenia. Pozwala bezproblemowo niemal zarządzać ludzkim „stadem”,  nie wzbudzając przy tym żadnego oporu.

Słowo „pandemia” może nas zamknąć za kordonem kwarantanny odbierając wszystkie prawa obywatelskie,
w tym prawo do odmowy wsadzenia sobie termometru w cztery litery w miejscu publicznym  🙂

Oprócz godności może nam też odebrać nasze zwierzęta – wspomnijmy na los chińskich węży wybijanych jako pierwsze w okręgu Wuhan, chociaż do dzisiaj nie potwierdzono oficjalnie żadnej z grup zwierzęcych jako rezerwuaru dla wirusa.

Czy koronawirus atakuje psy?  Czy można się się zarazić od psa?

Światowe Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt (WSAVA), opublikowało na początku lutego br. „ADVISORY DOCUMENT”1 podnoszący kwestię nowego koronawirusa i zwierząt towarzyszących człowiekowi.

Mówi się w nim, że na chwilę obecną nie ma dowodów by twierdzić, że psy mogą zarazić się COVID -19 (oficjalna nazwa nowego koronawirusa) lub same stanowić źródło zakażania. To samo twierdzenie znajdziemy na stronie OIE- World Organization for Animal Health.

Zanim więc spanikujemy i oddamy naszego psiego towarzysza, który np. zaczął kichać w ręce odpowiednich służb, rozważmy możliwość, że dla „dobra ludzkości” zostanie on tam pokrojony w plasterki (nie ma opracowanych jeszcze testów PCR dla zwierząt pod kątem tego wirusa, zatem jedno z zaleceń  OIE dla zwierząt brzmi dla mnie nieco podejrzanie 🙂 cytuję w wolnym tłumaczeniu:

„ Inne testy: Neutralizacja wirusa, pseudocząsteczki VN i inne testy mogą być również przydatne do wykrywania w próbkach zwierzęcych”2

Wirusy od dawna są pospolitą przyczyną zachorowań również u psów, powodując także objawy ze strony układu oddechowego: kaszel kenelowy, płucną postać nosówki czy koronowirozę a jakże, stricto oddechową: z reguły nie są to choroby dla zwierząt  śmiertelne. Ani też nie przenoszone na ludzi.

Koronawirus i ludzie. Jak sobie radzić.

Jak zapewne wszystkim wiadomo nie ma leków na wirusy. Leczy się objawowo tzn. opanowując pojawiające się symptomy. Zwykle zakażenia wirusowe są samoograniczające się, ale owszem mogą być niebezpieczne dla dzieci, starców i ludzi z upośledzoną odpornością.

Zioła w przypadku tego typu infekcji  są praktycznie  jedynym dobrym  lekarstwem wspomagającym organizm w samodzielnej walce z wirusem.

„Rośliny przeciwwirusowe przydatne w praktycznej fitoterapii.” Dr.Henryk Różański

Gorąco polecam zapoznanie się ze wpisem zamieszczonym na blogu pana Dr.Różańskiego – niekwestionowanego autorytetu w dziedzinie fitoterapii. W artykule znajdziecie Państwo szereg roślin przydatnych do walki z zakażeniem wirusowym w tym te najbardziej pospolite i dostępne: aloes, płucnica islandzka, glistnik, czystek, bodziszki i geranium czyli pelargonia, orzech włoski, jeżówka, bazylia, majeranek, czarnuszka,szałwia, cząber,wrotycz, aksamitka czy  gwiazdnica (która notabene już rośnie i kwitnie).


„Pelargonia afrykańska – Pelargonium sidoides w praktycznej  fitoterapii” .  Jakub Babicki.

Kolejną wspaniała pracą jest artykuł wschodzącej gwiazdy fitoterapii , pana Jakuba Babickiego, który można znaleźć na jego blogu ”Botaniczna galaktyka”. Ta afrykańskiego pochodzenia roślina znana pod rdzenną nazwą „umckaloabo”, oznaczającą mniej więcej „kaszel z bólem i gorączką” może się okazać nieocenionym wsparciem w problemach z układem oddechowym. Roślina, jak dowiecie się z artykułu, jest szczegółowo przebadana naukowo , bezpieczna dla dzieci i…… dostępna na Allegro.pl w preparacie również pod nazwą  „Umckaloabo”, zawierającym  klinicznie przetestowany ekstrakt EPs 7630, z korzenia pelargonii .

A może po kieliszeczku…. 🙂

Od siebie zaś mogłabym polecić jeszcze stare babcine sposoby: syrop z cebuli, mocny napar z kwiatu czarnego bzu  i/lub lipy wypity tak gorący jak się da po czym udajemy się do łóżka na porządne wypocenie się. Poza tym antywirusową melisę oraz nalewkę lub olej z dziurawca. Na ochronę serca herbaty z głogu i serdecznika (działają świetnie, jeśli tylko przyjmować je systematycznie przez kilka dni). Poza tym, domowe nalewki  z ziół czy owoców (np.pigwy ) mogą być naszym smacznym sprzymierzeńcem w tym trudnym okresie. Odrobina alkoholu naprawdę jest prozdrowotna.

Pelargonia afrykańska i inne  rośliny w chorobach układu oddechowego psa.

W monografii pelargonii afrykańskiej – a ściśle mowa jest o jej klinicznie przebadanym ekstrakcie  EPs 7630, opracowanej przez EMA (Europejska Agencja Leków) w rozdziale „Toksykologia„ pojawiają się informacje
o badaniach wykonanych między innymi na psach. Nie stwierdzono hepatotoksyczności preparatu nawet przy wysokich dawkach suplementu.

Możemy zatem stosować pelargonię afrykańską w sezonie „grypowym” również dla psów w dawkach….
co prawda takich nie ma, gdyż jest to suplement dla ludzi, ale przeglądając fora, szczególnie niemieckie znalazłam przykłady podawania Umckaloabo psom. Często z polecenia lekarza weterynarii.

Zatem dedukując na zdrowy rozum.

Umckaloabo podajemy mniej więcej w dawkach określonych dla dzieci  lub stosując uśrednioną dawkę :

tj.1 kropla specyfiku na 2 kg wagi psa  od 2 do 3 x dziennie. Można również pelargonię  podawać profilaktycznie, ale wtedy lepiej się ograniczyć do 1 dawki kropelek 1 x dziennie.

*Oczywiście obserwujemy psa, czy nie wystąpią jakiejś objawy indywidualnej nietolerancji: wymioty, świąd etc. – wtedy preparat odstawiamy.

O czym trzeba pamiętać.

Powinniśmy nabyć preparat z pelargonii afrykańskiej (często występuje pod nazwą Umckaloabo) zawierający standaryzowany ekstrakt EPS 7630, najlepiej w kroplach, a nie w syropie dla dzieci, gdyż syrop ma w składzie także KSYLITOL (potencjalnie trujący dla psa).

Daj mu herbatki ziołowej…temu psu 🙂

Na kaszel i przeziębienie dobre będą napary z korzenia lukrecji, kwiatu dziewanny, liścia babki, nagietka, doględki  (Grindelia) a  nawet lekkie napary z kwiatu czarnego bzu czy lipy. Osłonowo napój z macerowanego
w chłodnej wodzie przez całą noc korzenia prawoślazu. Przeciwzapalnie herbatka z pysznogłówki (monarda), lebiodki pospolitej lub macierzanki . Sercowo: głóg, najlepiej w nalewce.

Podawałam już wielokrotnie zasady parzenia i dawkowania herbatek ziołowych dla psów więc tylko powtórzę zasadę nr.1 – lepiej mniej a częściej. I zawsze obserwujemy czy nie wystąpią jakieś objawy uboczne.

Cóż, w oczekiwaniu na nieuniknione życzę Wszystkim powodzenia. God bless America 🙂

.

Update 7.03.2020– Światowe Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt (WSAVA)

Po informacji z dn. 28.02.2020 o wykryciu „słabo pozytywnego” virusa COVID-19 u psa z Honkongu, Stowarzyszenie informuje, że po przeprowadzeniu kilkudniowej kwarantanny, słabo dodatnie pozostały jedynie próbki pobrane z nosa zwierzęcia . Wirusa nie znaleziono ani jamie ustnej, ani w odbytnicy ani też w kale psa. Nie można było stwierdzić, czy wirus pobrany z nosa jest aktywny, czy też są to tylko jego cząstki-czyli fragmenty RNA nie powodujące zakażenia. Przy braku objawów klinicznych oraz relatywnie bardzo niskim wyniku dodatnim badania, sugeruje się ewentualną możliwość infekcji przeniesionej z człowieka na zwierzę.

PS . przygotujecie się na możliwość kwarantanny, szczególnie osoby zamieszkałe w bloku.Nie będziecie mogli wtedy wyprowadzić Waszego psa-należy wcześniej pomyśleć , gdzie można oddać zwierzaka „na przechowanie” w razie czego.

Bibliografia

1. The World Small Animal Veterinary Association WSAVA  :Dostępne na dzień 28.02.2020 pod adresem  : https://wsava.org/news/highlighted-news/the-new-coronavirus-and-companion-animals-advice-for-wsava-members/

2. OIE-World Organization For Animal Health.  Animal and environmental investigations to identify the zoonotic source of the COVID-19 Virus .; Dostępne na dzień 28.02.2020 pod adresem:   https://www.oie.int/fileadmin/Home/eng/Our_scientific_expertise/docs/pdf/COV-19/COVID19_21Feb.pdf

3.Henryk Rożański .Rośliny przeciwwirusowe przydatne w praktycznej fitoterapii. ; Dostępne na dzień 28.02.2020 pod adresem : https://rozanski.li/5210/rosliny-przeciwwirusowe-przydatne-w-praktycznej-fitoterapii/?fbclid=IwAR3Y%203WJImOzvPSItY3Th8zTvfHOKhL1iwiNJ3Eicrv31B22S9zsKHD_zbo

4.Jakub Babicki. Pelargonia afrykańska – Pelargonium sidoides w praktycznej  fitoterapii. ; Dostępne na dzień 28.02.2020 pod adresem: http://botanicscience.blogspot.com/

5.European Medicines Agency. Assessment report on Pelargonium sidoides DC and/or Pelargonium reniforme Curt., radix. :  Dostępne na dzień 28.02.2020 pod adresem :  https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-report/final-assessment-report-pelargonium-sidoides-dc/pelargonium-reniforme-curt-radix-revision-1_en.pdf

6. Obraz:  lisa runnels z Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *